Klíma karbantartás
A klíma karbantartása nagyon fontos, mert növeli a klíma élettartamát, javítja a hatékonyságot és a leadott teljesítményt, ezáltal csökkenti a villanyszámlánkat. A rendszeres tisztítással a baktériumok, gombák eltávolításra kerülnek a klímából. A karbantartást mindig szakemberrel kell elvégeztetni.
Amennyiben csak hűtésre van használva a klíma, abban az esetben évente egyszer javasolt a karbantartás, a tavaszi hónapokban, de ha fűtésre is használjuk, akkor az évi két karbantartás indokolt. Általában a garancia feltétele az évi 1 karbantartás, de egyes gyártók a 10 év garancia feltételeként évi 2 karbantartást követelnek meg.
Miért fontos a klíma karbantartása?
A klímaberendezés beltéri és kültéri egysége is ki van téve különböző szennyeződéseknek.
A lerakódott szennyeződés jelentős károkat okozhat a kültéri és a beltéri egységben is. Rontja a klímaberendezés hatékonyságát (ezáltal növeli a villanyszámlánk összegét), megakadályozza a klíma megfelelő hőcseréjét, ezáltal a kompresszort magasabb fordulatra sarkallja, amivel csökkenti a berendezés élettartamát.
A klíma karbantartása otthoni eszközökkel, tisztítószerekkel nem végezhető el megfelelően. Kollégáink ipari fertőtlenítőket, vegyszereket, tisztítószereket használnak, amelyek nem károsítják a klíma műanyag alkatrészeit, illetve a réz hőcserélőt sem. Egy szakszerűtlen, házilag kivitelezett klímatisztítással jobb esetben a felhasználó nem ér el semmilyen eredményt, rossz esetben pedig nagyobb kárt okoz a készülékben, mint amennyit megspórol egy klíma karbantartáson.
- Beltéri egység tisztítása
A beltéri egységen a beszívott levegőben lévő por, a pollen a karbantartás hiánya esetén, illetve a nem megfelelő karbantartás esetén biofilmet hoz létre. Hűtéskor a beltéri egység hőcserélőjén kicsapódik a pára, ami a biofilmet a gombák melegágyává teszi. Az elpusztult gombák a szagok mellett allergiás reakciót okozhatnak. Bizonyos esetekben Legionella baktérium is elszaporodhat, amely légúti megbetegedésekhez vezethet.
A beltéri egység legfontosabb alkatrészei tisztítás szempontjából: hőcserélő, porszűrők és a mókuskerék. Először a beltéri egység borítását el kell távolítani, majd a porszűrőket kell kitisztítani, tisztítószeres vízzel elmosni, végül megfelelő fertőtlenítőszerrel kezelni. Ezután egy 8 bar nyomású kompresszorral történő kifúvatás következik, amely során a hőcserélőt megszabadítjuk a lerakódott részecskéktől. Ezt követően a hőcserélőt és a mókuskereket átmossuk és alkoholos vegyszerrel kezeljük.
A nagyon elkoszolódott beltéri egységek esetén mosózsákos tisztítást végzünk, melynek során teljesen szétszedjük a beltéri egységet és alkatrészről alkatrészre tisztítjuk ki, gyári tisztaságra visszaállítva.
- Kültéri egység tisztítása
A kültéri egységnél szintén kompresszoros kifúvatást alkalmazunk, hogy a hőcserélőbe került portól, levelektől, pollentől megszabadítsuk a készüléket. Amennyiben ez a művelet nincs elvégezve megfelelő időközönként, a kültéri egység zajossá válhat, megemelkedhet az elektromos áram fogyasztása, rosszabb esetben a magas kompresszor fordulat miatt a gép tönkremehet.
- Cseppvíz átjárhatóság ellenőrzése
A beltéri egységben keletkezett cseppvíz elvezetése a cseppvízcső feladata. Gyakori panasz, hogy a cseppvízcsőbe bogarak, rovarok, pókok költöznek, útját állva a cseppvízelvezetésnek. Minden karbantartáskor ellenőrizni kell a cseppvízcsövet.
- Nyomásértékek ellenőrzése
A karbantartás során ellenőrizni kell a hűtőközeg nyomását és az esetleges szivárgásokat meg kell szüntetni.