Miért kell takarítani a klímát?
A klíma karbantartás hiányával csökken a klíma teljesítménye, emellett megnő a fogyasztása, hangossá válik a készülék és romlik a lakás levegőjének minősége, baktériumok és gombák szaporodhatnak el a beltéri egységben. Hűtési és fűtési üzemmódban is koszolódik a klíma beltéri egysége, de más mértékben és más módon.
Fűtési üzemmód
Fűtési üzemben a beltéri egység elpárologtatója száraz és meleg, a hőcserélő hőmérséklete megközelíti a 60°C-ot. Ilyen körülmények között elpusztulnak a penészgombák, a legionella baktérium is. Azok az organizmusok, melyek hűtési szezonban ideális körülményeket találnak a beltéri egység belsejében, a fűtés bekapcsolásával elpusztulnak, újabb baktériumok és gombák pedig az első hűtési üzemig nem tudnak megtelepedni a klímában.
A fűtésre használt klíma nem fertőz, ezért értelmetlen fertőtlenítő szerekkel befújkálni, viszont az alapos tisztítás elmaradása esetén, idővel kellemetlen szagot áraszthat a meleg alkatrészeken lerakódott koszréteg, illetve allergiás tüneteket okozhat.
Egy fűtési szezon alatt a klíma beltéri egysége óriási mennyiségű levegőt forgat magán át, a kültéri egységen pedig ennek a többszöröse kering át. A nagyméretű lebegő szennyeződések megakadnak a klíma szűrőin, a kisebb részecskék többsége pedig egyszerűen átmegy a klíma elpárologtatóján. A száraz és ideális esetben tiszta, sima felületeken sokkal nehezebben tapad meg a szennyeződés, mint a már elkoszolódott felületeken, ezért érdemes a fűtésre használt klímák tisztítását őszre időzíteni.
A konyhai zsír és olaj, az elektromos cigaretta gőze, a hajlakk, a különböző lakásillatosítók kipárolgása könnyen megtapadnak a klíma belsejében és megváltoztatják a felületeket. A tiszta, sima felületből ragacsos, felület válik és felgyorsul az elkoszolódás.
Az elkoszolódás folyamata és mértéke sokkal lassabb fűtési üzemben, mint hűtés vagy párátlanítás közben, de a lényegesen hosszabb és folyamatos üzem miatt a csak fűtésre használt klímák is igénylik a rendszeres tisztítást.
A klíma szűrőinek tisztítása
A mosható, kompakt szűrők tisztítása nem igényel szakértelmet, viszonylag gyakran is kell elvégezni, ezért ez a tulajdonos teendője. Egyszerű és percek alatt elvégezhető feladat. A telepítést kövezően megmutatjuk, hogyan kell elvégezni. Ezek a szűrők is képesek elzsírosodni, háztartási vegyszer és folyóvíz segítségével célszerű tisztítani.
A koszos szűrők lefogják a ventilátort, ezért több problémát is okoznak:
- Pulzáló szélhang, széllökés szerű, egyenetlen ventilátor működés
- Túl hamar lekapcsol a fűtés és hideg marad a szoba
- Megemelkedik a készülék fogyasztása
- A nem megfelelő hőcsere miatt hangos lesz a beltéri egység
A kültéri egység tisztítása
A hőcserélőre rakódott por, korom és nyírfa termés nagyobb mennyiségben képes lefogni a kültéri egység ventilátorát és már a hűtési szezonban is okozhat teljesítmény csökkenést, ugyan ez a szennyeződés fűtés üzemben komoly A klímás fűtés rendkívül érzékeny a levegő hőmérsékletére és páratartalmára. A koszos kültéri hőcserélő hamarabb jegesedik és leolvasztáskor nehezebben folyik le róla a víz, rosszabb esetben visszafagy.
Fűtési szezon előtt érdemes lemosni a lamellákra rakódott nyári port és egyéb szennyeződéseket. A kültéri egység mosása rendkívül egyszerűnek tűnik és valóban az is, annak, aki tudja, hogy mit és hogyan kell csinálni, de tapasztalat nélkül senkinek sem ajánlom. Tipikus probléma, hogy a slaggal bele döngölik a lamellák közé a nyárfatermés szöszmöszét, de találkoztam már eláztatott vezérlőpanellel is.
Mikor érdemes elvégezni a klímatisztítást?
Az elsősorban fűtésre használt klímákat, a fűtési szezon elején érdemes tisztíttatni,
de ha számottevő mértékben használja hűtésre is, akkor a hűtési szezon előtt /
alatt is szüksége lehet rá. A tavaszi klímatisztítást érdemes minél korábbra,
inkább a tél végére időzíteni, mert az első meleg napok megérkezésével olyan
ugrásszerűen nő meg az igény a klímatisztítási szolgáltatásokra, hogy azt
szakképzett munkaerővel, lehetetlen kiszolgálni.